Dolina Nidy

Kalcynator na fundamentach

Poprzedni odcinek naszej relacji kończył się w momencie, gdy kalcynator na naczepie samochodowej, tuż przy torach kolejowych w Koninie,

czekał na specjalny wagon kolejowy. Kiedy, po pewnych perypetiach, wagon dotarł z Niemiec, para dźwigów samojezdnych - o udźwigu 700 ton każdy! - przeniosła kalcynator z naczepy na wagon. Rozpoczął się przedostatni, kolejowy, etap podróży. Po kilku godzinach transport stanął na terenie Elektrowni „Pątnów”, tuż obok działki, na której budowany jest nasz Zakład Przerobu Gipsu. 


Według przygotowanych wcześniej precyzyjnych planów, kalcynator powędrował z wagonu na ustawioną wzdłuż torów naczepę. Potem naczepa przejechała kilkadziesiąt metrów, ustawiając się równolegle do przygotowanych wcześniej fundamentów z zamontowanymi blokami rolek. Najważniejsza w tych ostatnich etapach podróży była praca operatorów dźwigów – wszystkie manewry zostały wykonane z pierwszego podejścia, co było naprawdę mistrzostwem świata. 


Skoro serce gipsowni zostało zainstalowane na swoim miejscu, można było przystąpić do dalszych prac budowlanych. - Kończymy prace fundamentowe pod dwa budynki: kalcynownię i mieszalnię wraz z magazynem - mówi Jacek Grętkiewicz, szef Zakładu Przerobu Gipsu. - Potem rozpocznie się montaż konstrukcji stalowych, które stanowić będą szkielet obu hal - ważą 100 ton! - oraz stawianie silosów. Rozruch zakładu planujemy na wrzesień tego roku.
 

 Kalcynator gigant o wadze 177 ton, 33 metrach długości i 4,20 m średnicy „kołnierza” wędrował na barce od 3 grudnia 2007 z niemieckiego Dinklage z Dolnej Saksonii, poprzez Kanał Śródlądowy do Szczecina, a potem wodami Odry i Warty do Portu Rzecznego w Koninie. Na fundamentach osiadł 15 lutego br.

 

Aktualnośći

News image

Wszyscy jesteśmy kibicami.

Pod takim piłkarskim hasłem, w sobotę 4 czerwca w Dolinie N...

News image

Dolina Nidy z całą Polską czyta dzieciom

To był wspaniały majowy weekend dla uczni&oacut...

News image

Wyróżnienie EMAS

Specjalne wyróżnienie EMAS od Komisji Europejskiej...

News image

Ekoodpowiedzialni

Wyróżnienie „Ekoodpowiedzialni w biznesie&rd...

News image

Zaduszki Jazzowe 2014

Dolina Nidy mianowana była Złotym Sponsorem tegorocznej X e...

News image

Gruzja znana i nieznana z Doliną Nidy

W dniach  29 sierpnia do 5 września Dolina Nidy zorganizowa...

News image

Ballady Europy – 2014

Poprzednie edycje festiwalu „Ballady Europy” od...

News image

Dolina Nidy sponsorem festiwalu

Koncertem światowej sławy artystów rozpoczął się 20 Międz...

News image

Dolina Nidy dzieciom

Dni Otwarte Doliny Nidy 2014  - Piknik rodzinny pod hasłem ...

News image

Dzień Dziecka

W życiu każdego człowieka przychodzą takie chwile, które ...