Dolina Nidy

Ale rura!

Kalcynator gigant, największy w Polsce, będzie sercem nowej gipsowni Doliny Nidy, jaka powstaje w Koninie. Po zamontowaniu przetwarzać będzie gips syntetyczny, powstający w procesie odsiarczania spalin w Elektrowni Pątnów, w gips budowlany.

 
Kalcynator to taka gigantyczna rura, w której biegnie grubo ponad setka innych rur, i dlatego trzeba go przewozić w jednym kawałku. Swoją podróż nasz kalcynator rozpoczął 3 grudnia. Najpierw na kołach z niemieckiego Dinklage do portu rzecznego w Sadelsbergu, skąd, po załadowaniu na polską barkę, popłynął przez Mittellandkanal i Odrę, do Szczecina. Tam czekał na właściwy moment, aby wejść na Wartę i poprzez Poznań popłynąć do Konina. W trakcie planowania całej operacji martwiono się o dwie rzeczy – aby rzeka nie zamarzła i o odpowiednio wysoki stan wody. Poziom wody rzeczywiście dał się we znaki, ale w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Okazał się bowiem za... wysoki. Na 318 km szlaku wodnego Warty, na wysokości wsi Solec, kapitan Winiarski ocenił, że pchacz „Koziorożec” pod mostem nie przejdzie. I tak przyszło czekać tydzień, aż woda opadnie.

 Kalcynator w perspektywie rzeki już nie porażał swoją wielkością, chociaż nadal budził respekt. Wreszcie, 3 lutego o godzinie 14 barka z ładunkiem stanęła przy nabrzeżu w Koninie Morzysławiu. Pozostało jeszcze około 15 km do miejsca przeznaczenia kalcynatora. Dwa specjalne dźwigi (jeden przyjechał z Niemiec) rozstawiły się w porcie i po kilkugodzinnych przygotowaniach w kilkanaście minut przełożyły kalcynator z barki na naczepę z 14 osiami.
 

 Aby nie stwarzać ograniczeń w ruchu, ładunek przejechał przez Konin nocą, starannie omijając wiadukty i mosty. Teraz kalcynator czeka na specjalny wagon kolejowy, na którym pokona ostatnie 5 km na plac budowy.

 

Aktualnośći

News image

Wszyscy jesteśmy kibicami.

Pod takim piłkarskim hasłem, w sobotę 4 czerwca w Dolinie N...

News image

Dolina Nidy z całą Polską czyta dzieciom

To był wspaniały majowy weekend dla uczni&oacut...

News image

Wyróżnienie EMAS

Specjalne wyróżnienie EMAS od Komisji Europejskiej...

News image

Ekoodpowiedzialni

Wyróżnienie „Ekoodpowiedzialni w biznesie&rd...

News image

Zaduszki Jazzowe 2014

Dolina Nidy mianowana była Złotym Sponsorem tegorocznej X e...

News image

Gruzja znana i nieznana z Doliną Nidy

W dniach  29 sierpnia do 5 września Dolina Nidy zorganizowa...

News image

Ballady Europy – 2014

Poprzednie edycje festiwalu „Ballady Europy” od...

News image

Dolina Nidy sponsorem festiwalu

Koncertem światowej sławy artystów rozpoczął się 20 Międz...

News image

Dolina Nidy dzieciom

Dni Otwarte Doliny Nidy 2014  - Piknik rodzinny pod hasłem ...

News image

Dzień Dziecka

W życiu każdego człowieka przychodzą takie chwile, które ...