Dolina Nidy

7 BALLADY EUROPY 2012 z Dolina Nidy

Festiwal "Ballads of Europe" jest coroczną imprezą gromadzącą w pięknym miejscu - na wspaniale odrestaurowanym dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach - miłośników ballad.

 

Wywiad z Pawłem Orkiszem, dyrektorem festiwalu rozmawia Adam Sroka, Dolina Nidy.

Adam Sroka: Jak to się zaczęło?
Paweł Orkisz:Pomysł festiwalu „Ballady Europy” narodził się wiosną 2005 roku, w rozmowie z ówczesnym burmistrzem Niepołomic, Stanisławem Kracikiem (późniejszym Wojewodą Małopolskim), a mną – tuż po występie w „Piwnicy Pod Baranami” na dziedzińcu niepołomickiego, pięknie odnowionego Zamku Królewskiego.

A.S. Dlaczego Niepołomice?
P.O.Niepołomice to niewielkie, lecz bardzo prężnie rozwijające się  i wzorowo zarządzane miasto nieopodal Krakowa (żadna małopolska gmina nie może pochwalić się takimi inwestorami!), na skraju prastarej Puszczy Niepołomickiej. Zamek Królewski zbudował tu Kazimierz Wielki, rozbudowali Jagiellonowie, którzy tu polowali, spędzali lato, a w średniowieczu... śpiewało się ballady!

A.S. Skąd nazwa festiwalu?
P.O.Europejski Festiwal Ballady? – Bo śpiewamy ballady z różnych krajów Europy, wykonawcami są również goście z zagranicy. Ballada jest tradycją typowo europejską i... tej wersji będziemy się trzymać!

A.S. Lipcowy wieczór, dobra muzyka…, co jeszcze zaproponujecie w tym roku?
P.O. Tak (uśmiech). Pierwsze dwie edycje festiwalu wzbudziły dość umiarkowane zainteresowanie niepołomiczan i krakowian, a z frekwencją bywało różnie, na koncertach – od 300 do 500 osób. Przyczyną był zapewne także i termin dwóch pierwszych festiwali. Chłód wieczorów wrześniowych dawał się we znaki, dlatego trzecią edycję festiwalu przenieśliśmy na lipiec.I to był znakomity wybór.Wyobraźcie sobie Państwo letni wieczór, cudownie oświetlony dziedziniec zamku wyjątkowej urody, księżyc nad puszczą, świeże nadwiślańskie powietrze i ... łagodne, melodyjne, wyjątkowe ballady.


Na niepołomickim dziedzińcu zmieści się - wokół sceny - do 1000 osób. Więcej krzesełek nie da się ustawić bez utraty komfortu, a do tego nie dopuścimy! O naszym festiwalu coraz głośniej w Polsce. Nie mamy na razie telewizji, ale w dobrych radiach i redakcjach mamy swoich sympatyków - dziennikarzy.


W każdej edycji festiwalu urządzamy koncerty zarówno starych jak i współczesnych ballad, polskich i europejskich. Prezentowaliśmy także songi Dylana, Cohena, czyli spoza Europy, jesteśmy otwarci na wszystko co piękne i ciekawe.
Nasza impreza robiona jest z myślą o ludziach poważnych, którzy do odbioru pięknych pieśni potrzebują pewnego komfortu, nastroju, świec, dobrego wina, miłego towarzystwa. To jest festiwal dla elity kulturalnej, w tym Partnerów, Klientów i biznesowego otoczenia Waszej Spółki.

 

Ubiegłoroczny festiwal był artystycznym i frekwencyjnym sukcesem, w tym roku – ze względu na takie nazwiska jak Edyta Geppert, L.U.C. czy Pete Morton - spodziewamy się większej liczby gości z całej Polski i jeszcze większego zainteresowania mediów.
 
A.S. Czego wobec tego życzyć w tym roku?
P.O. Sukcesu (uśmiech).
A.S. Dziękuję za rozmowę.

 

 

Aktualnośći

News image

Wszyscy jesteśmy kibicami.

Pod takim piłkarskim hasłem, w sobotę 4 czerwca w Dolinie N...

News image

Dolina Nidy z całą Polską czyta dzieciom

To był wspaniały majowy weekend dla uczni&oacut...

News image

Wyróżnienie EMAS

Specjalne wyróżnienie EMAS od Komisji Europejskiej...

News image

Ekoodpowiedzialni

Wyróżnienie „Ekoodpowiedzialni w biznesie&rd...

News image

Zaduszki Jazzowe 2014

Dolina Nidy mianowana była Złotym Sponsorem tegorocznej X e...

News image

Gruzja znana i nieznana z Doliną Nidy

W dniach  29 sierpnia do 5 września Dolina Nidy zorganizowa...

News image

Ballady Europy – 2014

Poprzednie edycje festiwalu „Ballady Europy” od...

News image

Dolina Nidy sponsorem festiwalu

Koncertem światowej sławy artystów rozpoczął się 20 Międz...

News image

Dolina Nidy dzieciom

Dni Otwarte Doliny Nidy 2014  - Piknik rodzinny pod hasłem ...

News image

Dzień Dziecka

W życiu każdego człowieka przychodzą takie chwile, które ...