Dolina Nidy

Plener malarski w Chrobrzu

Przez tydzień Chroberz gościł plastyków  z całej Polski. Okazją do artystycznego spotkania był plener malarski "W krainie łagodności…", dedykowany postaci pińczowskiego malarza Dzidka Duraczyńskiego. Organizatorem było Ośrodek Kulturalno- Historyczny  "Beldonek”,  a jednym ze sponsorów – Dolina Nidy.

 

Założeniem pleneru było uwiecznienie na miniaturach także ponidziańskich świątków, kapliczek i przydrożnych figurek. W plenerze uczestniczyli : Jacek Ożóg z Krakowa, Dariusz Stelmach z Radomia, Ewa Stawiarska z Ciszycy Dolnej, Maria Bobrowska z Tarnobrzega, Nela Nelip z Katowic, Eleonora Diener - Czuba z Ożarowa, Andrzej Kozera i Paweł Kisielewski z Pińczowa, Zbigniew Porębski z Kielc, Małgorzata Jackowska z Sandomierza, Lucyna Gozdek i Norbert Palmer ze Staszowa i Michał Imosa z Nowego Folwarku. Komisarzem funkcyjnym był Andrzej Kozera, artysta plastyk z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Powstałe prace zdobić będą wnętrza Pałacu Wielopolskich i staną się formą  kolejnego apelu o ratowanie bezcennych zabytków, czyli wiekowych i unikatowych kapliczek i figur przydrożnych. Obecnie, staraniem władz samorządowych Pińczowa , trwa renowacja figur w Młodzawach. Być może uda się pozyskać sponsorów skłonnych wyłożyć środki na renowację kolejnych obiektów.

Wśród gości, którzy obejrzeli efekty pleneru byli marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, wójt gminy Złota Tadeusz Sułek oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego. Goście wspólnie podkreślali, że Chroberz stał się mekką artystów oraz naukowców, przez co to pozytywnie emanuje na kraj promując nasz region.

 

 

 

Aktualnośći

News image

Wszyscy jesteśmy kibicami.

Pod takim piłkarskim hasłem, w sobotę 4 czerwca w Dolinie N...

News image

Dolina Nidy z całą Polską czyta dzieciom

To był wspaniały majowy weekend dla uczni&oacut...

News image

Wyróżnienie EMAS

Specjalne wyróżnienie EMAS od Komisji Europejskiej...

News image

Ekoodpowiedzialni

Wyróżnienie „Ekoodpowiedzialni w biznesie&rd...

News image

Zaduszki Jazzowe 2014

Dolina Nidy mianowana była Złotym Sponsorem tegorocznej X e...

News image

Gruzja znana i nieznana z Doliną Nidy

W dniach  29 sierpnia do 5 września Dolina Nidy zorganizowa...

News image

Ballady Europy – 2014

Poprzednie edycje festiwalu „Ballady Europy” od...

News image

Dolina Nidy sponsorem festiwalu

Koncertem światowej sławy artystów rozpoczął się 20 Międz...

News image

Dolina Nidy dzieciom

Dni Otwarte Doliny Nidy 2014  - Piknik rodzinny pod hasłem ...

News image

Dzień Dziecka

W życiu każdego człowieka przychodzą takie chwile, które ...