Dolina Nidy

Zaduszki Jazzowe 2014

Dolina Nidy mianowana była Złotym Sponsorem tegorocznej X edycji Pińczowskich Zaduszek Jazzowych, organizowanych nieprzerwanie od 2005 roku i pozostających jednym z najbardziej popularnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych miasta.

 


 Dyrektorem artystycznym imprezy jest należący do grona najlepszych polskich pianistów jazzowych, urodzony w Pińczowie Artur Dutkiewicz. W ciągu dwóch dni zaduszkowego grania – 31 października i 1 listopada – publiczność mogła uczestniczyć w czterech koncertach, w których zaprezentowali się muzycy z Polski i zagranicy.

Piątkowy wieczór otworzył solowy występ Jacka Niedzieli-Meira, cenionego kontrabasisty, gitarzysty basowego,  jednego z nielicznych w kraju profesorów muzyki jazzowej. W drugiej części wieczoru widownia uległa etno-transowej magii, jaką ze swym trio zaprezentował znakomity bułgarski flecista, laureat nagrody "Grammy" – Theodossi Spasov.

W przerwie pomiędzy koncertami otwarta została wystawa fotografii "This is jazz" Marka Karewicza – artysty fotografika, który od ponad pół wieku dokumentuje polską i światową scenę jazzową. 

 


Z okazji jubileuszu organizatorzy wręczyli pamiątkowe statuetki osobom i instytucjom, które szczególnie wspierały organizację Zaduszek Jazzowych na przestrzeni dekady. Z rąk dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury pani Iwony Senderowskiej statuetkę w imieniu Doliny Nidy – złotego sponsora odebrał prezes zarządu pan Jacek Koźlecki.
 

 
Podczas drugiego dnia festiwalu wyrafinowany brzmieniowo program przedstawił International Quintet Piotra Wojtasika. Zespół wykonywał przede wszystkim niezwykle energetyczne kompozycje autorskie pokazując siłę tkwiącą w akustycznym jazzie. Imprezę zwieńczył koncert "Grać pierwszy fortepian" w wykonaniu legendy jazzu, mistrza improwizacji, mieszkającego na stałe w Nowym Jorku pianisty Adama Makowicza. Kompozycje Fryderyka Chopina, George'a Gershwina, Errolla Garnera i kilku innych autorów w jego wykonaniu zabrzmiały w Pińczowie w sobotni wieczór na finał Zaduszek Jazzowych. Ten wyjątkowy i pełen niezwykłych wrażeń artystycznych koncert publiczność nagrodziła kilkakrotnymi owacjami na stojąco.

Patronat nad tegoroczną imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Aktualnośći

News image

Wszyscy jesteśmy kibicami.

Pod takim piłkarskim hasłem, w sobotę 4 czerwca w Dolinie N...

News image

Dolina Nidy z całą Polską czyta dzieciom

To był wspaniały majowy weekend dla uczni&oacut...

News image

Wyróżnienie EMAS

Specjalne wyróżnienie EMAS od Komisji Europejskiej...

News image

Ekoodpowiedzialni

Wyróżnienie „Ekoodpowiedzialni w biznesie&rd...

News image

Zaduszki Jazzowe 2014

Dolina Nidy mianowana była Złotym Sponsorem tegorocznej X e...

News image

Gruzja znana i nieznana z Doliną Nidy

W dniach  29 sierpnia do 5 września Dolina Nidy zorganizowa...

News image

Ballady Europy – 2014

Poprzednie edycje festiwalu „Ballady Europy” od...

News image

Dolina Nidy sponsorem festiwalu

Koncertem światowej sławy artystów rozpoczął się 20 Międz...

News image

Dolina Nidy dzieciom

Dni Otwarte Doliny Nidy 2014  - Piknik rodzinny pod hasłem ...

News image

Dzień Dziecka

W życiu każdego człowieka przychodzą takie chwile, które ...